Czym dysponujemy?

Poniżej znajdziesz listę obszarów którymi dysponuje Information Desired wraz, krótką charakterystyką.

Platforma Information Desired

W skład Platformy Information Desired wchodzi szereg podsystemów, które służą do obsługi metodologii naszej pracy:

Kreator Information Desired

W tym miejscu serwis internetowy dla Przedsiębiorcy zaczyna się krystalizować i przybierać na kształtach. W kreatorze za pomocą kilku kliknięć w ciągu nie dłużej niż 10 sekund przygotowujemy do pracy roboczą instancję serwisu internetowego w dowolnej wersji językowej (domyślnie polska lub angielska). Robocza wersja jest od razu wypełniona przykładową zawartością (treścią, zdjęciami) i układami stron i przygotowana do pracy.

W kreatorze, który obsługiwany jest przez naszych pracowników znajdują się narzędzia do:

 • przygotowania serwisu do uruchomienia,
 • wystartowania serwisu w Internecie,
 • instalacji domeny/domen internetowych,
 • przygotowania wizerunku,
 • certyfikacji HTTPS,
 • monitorowania obciążenia chmury obliczeniowej AWS.

Główną przewagą kreatora jest oszczędność czasu wykonywanych czynności. Zamiast angażować zespół złożony z kilku osób do przygotowania do uruchomienia serwisu, jedna osoba wykonuje wszystkie operacje natychmiastowo, poruszając głównie kursorem myszki.

Z poziomu Panelu startowego jesteśmy w stanie monitorować jak silnie dany serwis internetowy obciąża naszą platformę, jesteśmy w stanie na tej podstawie obliczyć koszt zużycia zasobów. W razie ewentualnego przeciążenia serwerów, nasz zespół otrzymuje monit, że automatu uruchamia się nowy klaster dodatkowych zasobów na Amazon Web Services.

 

Środowisko pracy Amazon Web Services

Amazon Web Services (AWS) jest uznaną za jedną z najbezpieczniejszych i łatwo skalowalnych chmur obliczeniowych na rynku oferujących przestrzeń na świadczenie rozmaitych usług w tym (hosting oraz bazy danych).

Information Desired uruchomił usługę AWS w 2012 roku i od tamtego czasu dopieszcza i unowocześnia swoje usługi. Amazon dostarcza nam usługi za pomocą których środowisko dynamicznie przydziela miejsce na dane, automatycznie skaluje usługi oraz rozkłada ruch z/do środowiska. Mamy dostęp do szeregu narzędzi monitorujących pracę poszczególnych usług. Jednostka w obszarze zarządzania zasobami i rozkładania ruchu zaplanowana jest do pracy automatycznej bez udziału ludzi.

W klasycznym modelu opartym o serwery, które można wykupić u operatora, albo budować swoje serwery i wstawiać do serwerowni - obecny temat by nie istniał. Do obsługi i opieki nad takimi usługami w modelu klasycznym czyli „Stand Alone/Dedicated Servers” do jej obsługi potrzebny byłby pięć razy większy zespół niż obecny Information Desired i równocześnie z zapotrzebowaniem na zasoby wciąż by rósł. Gigantycznie wzrosłyby koszty za utrzymanie ludzi oraz sprzętu, znacząco spadłoby bezpieczeństwo dostarczania usług oraz ich dostępność. Aktualnie platformę AWS obsługuje dwóch ludzi, z czego jeden pełni rolę architekta systemu, a drugi operatora platformy. Zaś dostępność usług Amazon Web Services jest na poziomie 99.999999999999%. W ciągu 12 lat pracy platformy w AWS dotknęła nas tylko jedna awaria, o której zresztą było głośno w Internecie, która miała miejsce około 4 lata temu, jednakże nie dotyczyła naszych usług. Przez krótką chwilę zostaliśmy bez dostępu do platformy, ale po kilkunastu minutach wszystko wróciło do normy.

 

IDMS (Information Desired Management System)

IDMS jest naszym autorskim systemem CMS (Content Management System). Tak wiem jak ktoś czyta to zdanie to dalej mu się odechciewa – bo przecież „wszyscy tak piszą”. To ja krótko, ale dobitnie😊.

Czy spotkaliście się z systemem CMS, który jednej osobie nie związanej z technologiami internetowymi pozwala: budować, zarządzać układem stron, zarządzać plikami, zdjęciami, strukturą drzewa, stronami i prowadzić co najmniej 10 takich serwisów internetowych po kilka tysięcy stron jednocześnie? No właśnie… Moja żona to praktykuje po godzinach, bo na co dzień pracuje w korpo w dziale obsługi klienta biznesowego😊.

Zazwyczaj słyszy się o prostych systemach CMS, które do obsługi posiadają względnie mały zespół (programista, koder, administrator i ktoś do obsługi) lub o platformach, których wdrożenie trwa kilka miesięcy i wymaga oddzielnego szkolenia i zakupu licencji po kilkanaście tysięcy dolarów.

Jakie kluczowe cechy zawiera IDMS?

 • Czytelny i przejrzysty okienkowy panel, podobny do systemów operacyjnych dostępnych na rynku.
 • Z poziomu panelu administracyjnego pracujesz bezpośrednio na serwisie internetowym. Możesz poruszać się po nim dokładnie tak jak użytkownik. Możesz przejrzeć scenariusze ruchu użytkowników po serwisie, przeanalizować ich drogę. Serwis internetowy który tworzysz nigdy nie znika Ci sprzed oczu, niezależnie od tego w jakim obszarze się poruszasz. To nadrzędna zasada. Zawsze widzisz czym zarządzasz.
 • IDMS obsługuje się głównie za pomocą myszki i popularnych skrótów: Kopiuj, Wklej, Przeciągnij.
 • Wizerunek serwisu internetowego jest odseparowany od struktury IDMS – to dość niespotykana funkcjonalność - dzięki temu można tworzyć serwis internetowy, a jego wizerunek dograć później. Można też wizerunek serwisu wymienić w dowolnym momencie, bez dotykania jego zawartości (treści, zdjęć). Zawartość i wizerunek to dwa oddzielne „kanały” którymi można zarządzać całkowicie niezależnie. Osoby budujące zawartość serwisu nie uczestniczą w budowie wizerunku serwisu, bo nie ma takiej potrzeby.
 • IDMS posiada prostą funkcję budowy treści. Nadrzędnym bytem jest artykuł. Tworzymy artykuły i zarządzamy nimi. Możemy je agregować w bloki informacyjne, łączyć w dowolne nawigacje, budować listy i zarządzać układami artykułów według potrzeb danego serwisu. Uproszczenie tej struktury powoduje, że osoby, które zarządzają treścią, mimo, że nie mają przygotowania technicznego bez kłopotu radzą sobie ze zrozumieniem logiki działania IDMS.
 • Strona odseparowana jest od Artykułu. Dodanie strony do drzewa nie oznacza stworzenia artykułu. Dodajemy stronę, wybieramy szablon (który wcześniej możemy sobie stworzyć). Jedna strona może posiadać wiele artykułów, a układem tych informacji zarządzamy z poziomu Graficznego Edytora Układów Zawartości Stron.
 • Narzędzie IDMS posiada Graficzny Edytor Układów Zawartości Stron, który działa w trybie rzeczywistym. Można przesuwać poszczególne okna, dowolnie komponując szablon stron (a 1 szablon może np. obsługiwać kilkaset lub nawet kilka tysięcy stron). Obsługując minimum, można zarządzać dużą częścią serwisu. Szablony można klonować i dowolnie przebudowywać.
 • Dzięki narzędziu Planowaniu Odroczonej Publikacji Artykułów osoba obsługująca serwis planuje publikację treści na kilka dni na przód, oszczędza to czas w każdorazowym przymierzaniu się do wykonania pracy. Dzięki temu informacje publikowane są w określonych pakietach i interwałach czasowych, co sprzyja robotom wyszukiwarek i daje odbiorcom gwarancję ciągłej aktualizacji serwisu internetowego. Zawartość planowana do opublikowania jest widoczna dla osoby budującej serwis z poziomu widoku strony.
 • Centralne repozytorium plików działa niezależnie od stron czy artykułów. Budując bardzo duży serwis internetowy możesz zaprosić do współtworzenia serwisu internetowego więcej osób. Np. możesz poprosić grafika, aby zdjęcia umieścił w repozytorium, kiedy ty zajmujesz się budową treści. Kiedy je umieści, ty je od razu będziesz widział i możesz wstawić. Repozytorium obsługuje nowoczesne formaty zdjęć np. WEBP.
 • IDMS posiada narzędzie do tworzenia dowolnych formularzy do których użytkownicy mogą wpisywać dane i dodawać pliki. Formularze te możesz umieszczać w dowolnym obszarze Układu zawartości Strony, np. na kolumnie, pod artykułem, albo nad – całkowicie wedle potrzeb. Dane z tych formularzy eksportują dane bezpośrednio do systemów obsługi u Przedsiębiorcy. Zbierane dane są opatrzone dodatkowymi statystykami. Dowiesz się między innymi: z jakiej strony zostało złożone zapytanie, o której godzinie, z jakiego systemu operacyjnego i z której jego wersji korzystał użytkownik, z jakiej przeglądarki z której wersji, z jakiego urządzenia złożył zapytanie, poznasz adres IP użytkownika. Łatwo rozpoznasz boty i ludzi.
 • IDMS nie ogranicza w budowie i zarządzaniu serwisów z układem mobilnym. Ta warstwa jest całkowicie zależna od tego jaki szablon stworzysz i z jakiego będziesz chciał korzystać.
 • Drzewo stron na których masz opublikowane artykuły zawsze ci towarzyszy i nie znika.
 • Ponadto narzędzie IDMS posiada wsparcie pod kątem pracy w zespole, można tworzyć grupy użytkowników i przydzielać im role w panelu administracyjnym (gdyby się okazało, że jednak budujesz drugi Onet 😉 i do jego stworzenia potrzebujesz więcej niż jednej osoby).

Zwarty zespół strategiczno-technologiczny Information Desired

Jako tak zwane „zaplecze strategiczno-technologiczne” inaczej zwane „backend” dysponujemy bardzo zgranym zespołem składającym się z programistów, architekta, analityka i kilku osób do zarządzania treścią i multimediami na serwisach internetowych Przedsiębiorców. Zespół programistyczny jest skromny, ale jest to grupa blisko współpracujących ze sobą osób od wielu lat, bardzo dobrze operująca w swoich obszarach pracy. Pamiętają podwaliny budowy pierwszej wersji systemu do zarządzania zawartością serwisu z 2005 roku. Tak długi czas pozwolił nam się naprawdę dobrze dotrzeć. Nasi ludzie nie pracują tutaj z musu, oni pracują, bo widzą przyszłość w naszym projekcie. Ten zespół odpowiada za utrzymanie całej platformy Information Desired, serwerów pocztowych i opiekę nad serwisami Przedsiębiorców. W ramach „wsparcia” odpowiada na zapytania od Przedsiębiorców jak również zajmuje się rozwojem całego systemu.

Jakie kluczowe cechy przyczyniły się do naszego sukcesu?

 • Zaczęliśmy bardzo wcześnie działać w Internecie. Przeszliśmy każdą przemianę technologiczną, jaka na rynku w danym okresie czasu miała miejsce.
 • Najpierw powstał nasz model obsługi Przedsiębiorcy, a równocześnie z nim powstawało oprogramowanie. Oznacza to że nie adaptowaliśmy żadnych obcych aplikacji do pracy w naszym modelu który świadczymy. Tworzyliśmy model i rozbudowywaliśmy platformę.
 • Po drugie jesteśmy jedynymi autorami tego systemu. Stały niezmienny i dobrze zgrany zespół. Twórcy tej platformy do dziś współpracują z Information Desired (z niektórymi osobami z działu technicznego znam się 16 lat), a jeden z nich tworzy ten tekst😊.
 • Mieliśmy naprawdę dużo czasu na analizę scenariuszy zachowań Klientów Przedsiębiorcy, aby odpowiednio przygotować takie narzędzia do pracy, aby sprawdzały się one w dzisiejszych okolicznościach wyszukiwarek internetowych i generowały Przedsiębiorcom zyski.
 • „Zjedliśmy własne zęby” na projektowaniu interfejsu użytkownika platformy Information Desired, aby operacje, które zazwyczaj trwają długo i wymagają operacji kilku osób zespołu były wykonywane jednym przyciskiem klawisza myszki.
 • Wykonaliśmy setki testowych wdrożeń, wiele z nich stało się sukcesem i z wieloma Przedsiębiorcami współpracujemy do dziś.

Jesteśmy gotowi wyjść szerzej i zarazić świat naszą metodologią działań i pokazać Przedsiębiorcom jak działać, aby osiągnąć zamierzony cel.

Dołącz do nas!